X

Już zmykasz ? Sprawdź jeszcze to.

Artykuł

W

decydującym starciu półfinałowym ZAKSA Kędzierzyn Koźle pokonała Aluron Virtu Wartę Zawiercie 3:1 (25:22, 21:25, 25:17, 25:22). Dzięki temu zwycięstwu gospodarze awansowali do finału PlusLigi.

Obie ekipy rozpoczęły konfrontację bardzo skoncentrowane. Gospodarze kilkakrotnie usiłowali odskoczyć od rywala, ale Zawiercianie momentalnie doprowadzali do wyrównania. Na trzypunktowe prowadzenie gospodarze wyszli przy stanie 10:10, za sprawą świetnej serii w polu serwisowym Sama Deroo.

ZAKSA długo prowadziła, aż przyjezdni - głównie za sprawą Mateusza Malinowskiego - ponownie złapali kontakt doprowadzając do wyrównania 19:19. W końcówce byliśmy świadkami kapitalnej gry ze strony gospodarzy. Sam Deroo i Łukasz Kaczmarek zdobyli najważniejsze punkty w pierwszej odsłonie i dzięki temu ZAKSA zwyciężyła w pierwszej partii 25:22.

Początek drugiej partii w wymarzony sposób zaczął się dla Jurajskich Rycerzy, którzy swoją dobrą grą wymuszali pomyłki wicemistrzów Polski i prowadzili 7:2. Z boiska zszedł Aleksander Śliwka, a w jego miejsce trener Andrea Gardini wpuścił Rafała Szymurę. Znacznie lepsza gra przyjezdnych poskutkowała jeszcze większą przewagą kilka minut później. ZAKSA przegrywała już siedmioma punktami 13:6. Sygnał do ataku w szeregach Kędzierzynian wysłał Szymura. Po jego asach na tablicy wyników widniał remis 16:16. Ostatnia faza drugiego seta ponownie należała do gości, którzy wygrali go do 25:21.

Przeczytaj również ...'Czasami lubię założyć szpilki' mówi Jovana Brakocević.

Wicemistrzowie Polski od pierwszych piłek w partii trzeciej uciekli na kilka punktów Zawiercianom - 4:1. Po błędzie Szymury w ataku goście byli blisko doprowadzenia do remisu - 8:7. Następne akcje i cały set należał do podopiecznych Gardiniego - po podwójnym bloku prowadzili już 19:12. Serwisem w siatkę seta 17:25 zakończył Kamil Semeniuk. Przyjmujący jeszcze w zeszłym roku bronił barw ZAKSY.

Przeczytaj również ...Syn marnotrawny powraca ! Zagra w Asseco Resovii Rzeszów.

Początek czwartej partii toczył się pod dyktando gości, którzy sprawiali wrażenie, jakby zapomnieli o niepowodzeniach poprzedniego seta i długo utrzymywali się na prowadzeniu. Gospodarze wyrównali po skutecznym ataku Deroo i na tablicy pojawił się wynik 8:8.

Przeczytaj również ...Chemik Police zmieciony z parkietu ! Budowlani Łódź z pierwszym półfinałowym zwycięstwem .

Od tego momentu ZAKSA wyszła na prowadzenie, w dużej mierze dzięki świetnej grze zmiennika Rafała Szymury. W końcowej fazie gospodarze wygrywali już czterema punktami - 21:17 i kolejny raz Jurajscy Rycerze udowodnili, że nie ma dla nich sytuacji beznadziejnych. Po skutecznych akcjach Boćka i Walińskiego. Ostatnie piłki seta i jednocześnie całego meczu ponownie należały do ZAKSY, która wygrała 25:22 i cały mecz 3:1.

W pierwszym spotkaniu byliśmy świadkami nie lada zaskoczenia, gdy Warta Zawiercie wygrała 3:1 (25:20, 22:25, 22:25, 22:25). Przypomnijmy, że ZAKSA była zdecydowanym faworytem tej rywalizacji. Kędzierzynianie w fazie zasadniczej PlusLigi byli najlepszym zespołem, pewnie sięgając po pierwsze miejsce. Dlatego wygrana drużyny z Zawiercia była niespodzianką. W rewanżu, który odbył się 17 kwietnia, zawodnicy z Kędzierzyna-Koźle zaprezentowali się już ze zdecydowanie lepszej strony, wygrywając 3:2 (25:16, 25:23, 19:25, 18:25, 12:15).

Wynik meczu

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle vs Aluron Virtu Warta Zawiercie   3:1   (25:22, 21:25, 25:17, 25:22)

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle : Bieniek, Deroo, Kaczmarek, Śliwka, Toniutti, Wiśniewski, Zatorski (libero) oraz Kalembka, Koppers, Szymura.

Aluron Virtu Warta Zawiercie : Ferreira, Gawryszewski, Malinowski, Masny, Rejno, Waliński , Koga (libero) oraz Bociek, Dosanjh, Semeniuk.

MVP : Sam Deroo (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)

Stan rywalizacji (do 2 zwycięstw): 2:1 dla ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w meczu o finał.